Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

Zdrowie naszych zębów zależy jednak nie tylko od regularności mycia zębów. Bardzo dużo zależy też od szczoteczki, której używamy. Szczoteczka soniczna, spośród wszystkich rodzajów szczoteczek do zębów uznawana jest za najbardziej nowoczesną i skuteczną.

Jak myć zęby?

Czyszczenie zębów składa się z kilku etapów. Podczas których należy używać nie tylko szczoteczki i pasty do zębów. A także nici dentystycznych, skrobaczki do języka i odpowiednio dobranego płynu do płukania jamy ustnej.

Przed szczotkowaniem zaleca się oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych nitką dentystyczną. Stomatolodzy zalecają, aby szczotkowanie zębów zaczynać od zewnętrznej powierzchni zębów, przy zaciśniętych szczękach. Następnie należy je rozchylić, by przejść do czyszczenia powierzchni żujących i potem do wewnętrznych części zębów. Na koniec dobrze jest wyczyścić zęby wzdłuż linii dziąseł.

Poniżej opiszę jak prawidłowo myć zęby szczoteczką:

  1. Szczoteczkę przykładamy pod kątem 45 stopni do powierzchni zębów i dziąseł. Nie musicie tutaj wykonywać żadnych dodatkowych ruchów, ponieważ szczoteczka już wytwarza taki ruch wymiatający;
  2. Szczoteczkę przesuwamy wzdłuż łuku zębowego zarówno z jednej, jak i z drugiej strony;
  3. Następnie przechodzicie do powierzchni wewnętrznych również zachowując kąt 45 stopni;
  4. Następnie przechodzicie do powierzchni żujących, wykonujecie tutaj ruch taki przednio tylny;
  5. A na koniec zostawiacie sobie powierzchnie wewnętrzne przy zębach siecznych. I tutaj wykonujecie taki delikatny ruch wymiatający.

Kiedy myjecie zęby szczoteczką musicie pamiętać aby nie przyciskać szczoteczki zbyt mocno do powierzchni zębów i dziąseł. Ponieważ może dojść do podrażnienia dziąseł. Efekty używania szczoteczki zauważysz bardzo szybko. Już po kilku tygodniach zobaczysz, że zęby i niektóre przebarwienia zaczną być jaśniejsze. Zmniejszy się też ilość płytki nazębnej i kamienia. Zapewne też odpoczną nasze dziąsła, gdyż szczoteczka jest bardziej delikatna od szczoteczki elektrycznej i szczoteczki manualnej. Nie powoduje ona recesji dziąseł, czyli obniżania się ich linii i odsłaniania korzeni zębów.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Zasada działania szczoteczki sonicznej polega na tym, że umożliwia ona automatyczne wykonywanie nie tylko ruchów rotacyjnych. A także jednocześnie wykonuje ruchy pulsacyjnych oraz oscylacyjnych. W szczoteczce tego typu znajduje się generator, który odpowiada za powstawanie drgań. Zachodzi następnie zjawisko kawitacji, dla którego charakterystyczne jest powstawanie tysięcy mikrobąbelków. W ten sposób powstałe mikrobąbelki delikatnie usuwają bakterie z płytki nazębnej. Dzięki temu możliwe jest dokładne umycie zębów. A tym samym nie ma możliwości, aby jakiekolwiek resztki pokarmowe pozostały w jamie ustnej.

Szczoteczka ta jest w stanie zebrać nawet sześciokrotnie więcej płytki nazębnej niż zwykła szczoteczka. Urządzenie soniczne pracuje z zawrotną prędkością. Najlepsze modele wykonują nawet około 8 000 obrotów na minutę.